Uzaylıları o karşılayacak | Birleşmiş Milletler dünyamıza gelecek uzaylıları kimin karşılayacağına resmen karar verdi.

Uzaylıları o karşılayacak | Birleşmiş Milletler dünyamıza gelecek uzaylıları kimin karşılayacağına resmen karar verdi.
Uzaylıları o karşılayacak 


Bir gün Marslılar dünyaya gelirse onlarla kim muhatap olacak? ABD Başkanı mı, AB liderleri mi, yoksa Ruslar veya Çinliler mi? Birleşmiş Milletler bu sorunun cevabını verdi: “Uzaylıları Malezyalı astrofizikçi Mazlan Osman karşılayacak.”

BM Dış Uzay Araştırmaları Direktörü Dr. Mazlan Osman, dünya dışı canlıların gezegenimizle ilk temasında sözcülük yapacak insan olarak resmen atandı. Uzaylılar eğer “Bizi liderinize götürün” derse muhatap olarak karşılarında Osman’ı bulacak. Zaten Osman’ın ilk işi sanıldığının aksine uzaylıları insanlardan korumak.

Mazlan Osman gelecek hafta İngiltere’de bir konferansta yeni rolünü dünyaya açıklayacak. Sunday Times’a göre, Osman konuşmasında yeni keşfedilen yüzlerce gezegen nedeniyle dünyadışı yaşamın ortaya çıkma olasılığının çok yükseldiğini ve insanlığın ‘ilk temas’ı şimdiden planlaması gerektiğini söyleyecek.

BM Dış Uzay Araştırmaları Direktörü
Dr. Mazlan OsmanMüslüman astrofizikçi

Bir dönem laiklik tartışmalarıyla gündeme gelen Malezya’nın Seremban kentinde 1951’de doğan Mazlan Osman, ülkesinin ilk astrofizikçisi. Osman, ilk Malezyalı astronotun eğitmenliğini de yaptı. 1999’da dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından Dış Uzay Araştırmaları Direktörü olarak atanan Osman, evli ve iki çocuk annesi. 

(Hürriyet, 27 Eylül 2010)Uzay ve dünya dışı yaşam konularında birbirinden dikkat çekici yayınlar www.SpaceExplorer.TV sitemizde


0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.